Karate Znamenáček – Česká Lípa, Česká Kamenice, Doksy, Libouchec

ROZHOVOR S BARBOROU ZNAMENÁČKOVOU

Rozhovor s Barčou s fakulty TV :https://www.ktv.tul.cz/katedra-telesne-vychovy/tvare-ktv-barbora-znamenackova

ROZHOVOR S BARBOROU ZNAMENÁČKOVOU     Deník CL

Sportovkyně roku Barbora Znamenáčková je ráda, že do ní sestra „rejpe“

Českolipská karatistka ze Sport Relaxu Barbora Znamenáčková se snaží i v současné nelehké době pro sportovce najít něco pozitivního: „Tato doba měla definitivně více těch negativních věcí, ale pokaždé je moc důležité si najít právě něco dobrého a hezkého. Už jen kvůli té duševní pohodě,“ říká vítězka nejhlavnější kategorie (dospělí jednotlivci) ankety Sportovec roku Českolipska.

NAŠLA BYSTE NĚCO POZITIVNÍHO NA TÉ KORONAVIROVÉ SITUACI Z LOŇSKÉHO ROKU?

Tato doba měla definitivně více těch negativních věcí, ale pokaždé je moc důležité si najít právě něco dobrého a hezkého. Už jen kvůli té duševní pohodě. Já jsem to vnímala ze začátku jako takové vypuštění od běžných povinností jdoucí ruku v ruce s „normálním životem“. Viděla jsem to i u taťky, který toho má opravdu hodně.

MOHLA JSTE SE TŘEBA DÍKY TOMU VĚNOVAT NĚČEMU, NA CO JSTE DŘÍVE NEMĚLA TOLIK ČASU?

Více jsme byli doma spolu s rodinou, více chodili do přírody a určitě jsem si uvědomila, jak je vše křehké a může se vše rázem obrátit vzhůru nohama. Také jsem si v dubnu 2020 našla s kamarády na měsíc brigádu od LESY ČR, kdy jsme každý den chodili uklízet lesy v našem okolí. To byl něco jako každodenní pětihodinový útěk z reality.

ČASTO VÍDÁVÁM FOTKY RODINY ZNAMENÁČKŮ, JAK SE OTUŽUJE. KDO S TÍM PŘIŠEL?

Otužovali jsme se již dříve, ale ne na pravidelné bázi. Otužování skvěle obohatilo moje návyky k budování stále silnější imunity a odolnosti. Lhala bych, kdyby mi první momenty v ledové vodě byly příjemné. Po chvilce se ale začnu soustředit sama na sebe a vnímám to jako perfektní službu pro mé tělo. Opravdu je to skvělé i na regeneraci a zjistila jsem, že mám potom super náladu a cítím se jak znovuzrozená.

V JAK NEJVÍCE STUDENÉ VODĚ JSTE BYLA? A JAKÝ MÁTE REKORD, CO SE TÝKÁ VÝDRŽE V LEDOVÉ VODĚ?

Nikdy jsem si nedávala žádné osobní rekordy co nejdéle vydržet. Podle mně je důležité naslouchat právě svému tělu. Já si dávám ve vodě takové 3 minuty. To je pro mě akorát. Nejméně voda měla 1 stupeň a musela jsem již sekat led.

KDYŽ BYSTE POROVNALA SEBE A VAŠI SESTRU. V ČEM JSTE BYLA V JEJÍCH LETECH OHLEDNĚ SPORTU A PŘEDEVŠÍM KARATE LEPŠÍ A V ČEM VÁS ADÉLA NAOPAK VE SVÝCH LETECH UŽ PŘEKONÁVÁ?

Na začátek zmíním, že mezi sebou sice soutěžíme, ale v té zdravé míře. Je fajn mít vedle sebe někoho, kdo do vás neustále v dobrém „rejpe“, ať se přestaneme válet na gauči a začneme něco dělat. Co si dobře pamatuji, v jejím věku jsem kromě standardních tréninků a pár domácích s taťkou nechodila cvičit sama. Áďa začala s daleko intenzivnější domácí přípravou už tak před rokem a půl. Jde spíš o kondiční věci jako tréninky na stadionu, běh, bazén a domácí fitness. Mezitím co já jsem ve 13ti letech byla ráda, že jsem si užila klasický trénink a šla jsem se koukat na film nebo světe div se – hrát si s legem a petshopkama (taková malá zvířátka). Dávala jsem do tréninků maximum a to v tu dobu stačilo, tak jsem si pak užívala i další moje koníčky

TROCHU SE ZASNĚTE. V JAKÉM SPORTU BYSTE CHTĚLA BÝT OLYMPIJSKOU VÍTĚZKOU, NA CO BYSTE CHTĚLA MÍT TALENT?

Opravdu moc obdivuji atletiku, ráda ji zkouším trénovat a ráda se na ni koukám. Co se týče karate a olympiády, malinko upouštím od té vize, že se tam jednou udrží a bude tam nastálo jako například judo. Kdybych se měla vidět jako olympijská vítězka, mělo by to být rozhodně karate, sport, kterému jsem zasvětila svůj život, plánuji v tom pokračovat a je to má srdcová záležitost. Ale když se nezávisle na otázce zasním, představuji si klid v duši, pohodový život v obklopení lidí, které mám ráda a to, jak si jednou svůj život povedu tak, aby mi to každý den přinášelo štěstí, radost a úsměv na tváři.

VY, VAŠE SESTRA I TATÍNEK SE VĚNUJETE KARATE. CO MAMINKA? ZKOUŠELA TO NĚKDY VÍCE NAPLNO?

Mamka si s námi občas zacvičí a dělá si legraci z nás všech, že na to ani nemusí trénovat jako my a stejně má lepší techniku. Vzhledem k tomu, že taťka tomuto umění zasvětil opravdu celý život, nemusím se bát o to, že by mamku důkladně neproškolil, jak to v karate chodí. Kolikrát na soustředění dá mamka trénink nám karatistům na hudbu ve stylu aerobiku a doplňuje to zkušenými karatistickými technikami a dokonce zná i jejich japonský název.

KTERÝCH TŘÍ SPORTOVCŮ NA ČESKOLIPSKU SI NEJVÍCE VÁŽÍTE? A PROČ?

Na Českolipsku se najde spoustu talentovaných sportovců, dříčů a lidí, kteří svému sportu věnují opravdu spoustu času a je to rozhodně vidět a slyšet. Nemám v oblibě jmenovat konkrétně, ale rozhodně je nutno zmínit, že si vážím všech, kteří nás reprezentují tím, co milují a přeju si, aby takových bylo více.

autor: Alex Neugebauer

foto: VÍt Černý