Karate Znamenáček – Česká Lípa, Česká Kamenice, Doksy, Libouchec

Reportáž z MS v Thajsku

ME 2009 5

video

V thajské Pattaye se 20. a 21. srpna konalo Mistrovství světa v karate JKA, oficiálně nazvané Funakoshi Gichin’s Cup – World Karate Championship 2011. Nejvýznamnější akce shotokan karate vůbec. Česká státní reprezentace na soutěž vyslala desetičlennou skupinu, do výběru se vešel také tříčlenný tým ze stáje Sport Relax Znamenáček ve složení Jan Drobeček, Jakub Kolek a Adam Zdobinský. Chlapci startovali v disciplínách kata jednotlivců a kata týmů. Soutěž byla rozdělena do dvou dnů, po sobotních eliminacích následovala finálová neděle. Kategorie byly velmi nabité, v mužích startovalo 130 závodníků z více jak 45 zemí světa. Naši borci se však neztratili ani v tak obsazené kategorii. Honza se probojoval do šestnáctičlenného semifinále a stanul tak proti favorizovaným Japoncům, Němcům či Kanaďanům. Ani zde si nevedl špatně, obsadil 11.-12. místo, na postup do nedělního finále se neprobojoval, ale i tak tím vybojoval historicky nejvyšší umístění v této kategorii na této soutěži. Největší nadějí na medaili byl start v kategorii kata tým. V eliminačních kolech kluci za sebou suverénně nechali své největší evropské soupeře z Německa a společně s týmy z Argentiny, Kanady, Japonska, USA, Itálie, Belgie a Ruska postoupili do nedělních bojů o medaile. Nedělní finále se odehrávalo ve skvělé atmosféře. Český tým bojoval nejen proti soupeřům z celého světa, ale také proti viróze, která přepadla Jana Drobečka. Odcvičené kata všech týmů byly na vysoké úrovni. Čeští závodníci po skvěle zacvičené Gojushiho-sho obsadili čtvrté místo za ne příliš výraznými Itali, kteří však měli více štěstí na los. Nutno podotknout, že tím vyrovnali historicky nejlepší umístění českých závodníků, kterými byli shodou okolností jejich kluboví předchůdci Zounek, Koubek a Budín před jedenácti lety v japonském Tokiu. Celou soutěž sledoval také předseda českého svazu karate JKA Ing. Karel Strnad a poděkoval českolipským závodníkům za vzornou reprezentaci. Zde ještě zhodnocení soutěže a výkonu od samotných závodníků.

Jakub Kolek: Šampionát bych z hlediska pořadatelství označil za vydařený. Co se týče mého, potažmo našeho výkonu, tak nemůžu být nespokojen. Vzhledem k nepřízním osudu, které nás provázely celou přípravou a poté i na samotné soutěži jsme odvedli 110%ní výkon. S čím už nejsem tak spokojený, je výrok rozhodčích, ale takový je sport. Rozhodně je to pro nás impulz k další práci a vytýčení nového cíle. Z příštího mistrovství si rozhodně přivezeme medaili. Samozřejmě bych rád poděkoval za podporu jak sponzorům, tak městu Česká Lípa a obci Sosnová, v neposlední řadě také  rodině a především  Sensei Pavlu Znamenáčkovi, že nás vůbec přivedl na tuto cestu.

Jan Drobeček: Příprava byla zaměřena především na kata tým, ve kterém byla reálnější šance na medaili, ale rozhodně neproběhla ideálně. Kluci byli v Praze, já v České Lípě, teď do toho Adamova bakalářka . V jednotlivcích jsem splnil svůj cíl a dostal se mezi 16 nejlepších. Škoda, že nedopadla finálová osmička, to by bylo ještě veselejší.

• Kata team byl v osmičlenném finále ve kterém nakonec skončil na pěkné 4. místě. Celkem 22 týmů.
  • Jan Drobeček v semifinále a vybojoval 11-12 místo. Celkem 121 závodníků

Jaká byla bilance předešlých MS JKA?
MS JKA 1996 Japonsko – Pavel Znamenáček 6.místo kata team muži

MS JKA 1998 – Francie – Stanislav Koubek 12.místo kata muži , Jiří Hrormádka 9.místo kumite žáci,

MS JKA 2000 – Japonsko – Budín Vladimír, Koubek Stanislav, Zounek Radek 4.místo kata team muži